Folkeoplysningsudvalget

Folkeoplysningsudvalget fordeler tilskud og anviser lokaler til foreninger og aftenskoler, der etablerer folkeoplysende virksomhed i kommunen.

Medlemmer

Fra Kommunalbestyrelsen:

Claus Jørgensen (F), personlig suppleant Burak Ulrik Ulucan (A)
- Christian Fjeldsted Andersen (V), personlig suppleant Carsten Helles Rasmussen (V)

Fra aftenskoleforeningerne:

- Anne Lauridsen, Lejreegnens Husholdningsforenings Aftenskole - lauridsen@ny-post.dk
- Jette Pekilidi, DOF Bramsnæs Aftenskole - aftenskolen@mail.tele.dk
- Ole Meibom, FOF Hvalsø - ole@meibom.dk
- Christina Clement, LOF Lejre - Clement.Christina@hotmail.com

Fra øvrige foreninger:

- Kurt Larsen, Allerslev Gymnastikforening – kurtlarsen1943@gmail.com
- William S. Jacobsen, Twostep Linedancers/Bramsnæs Nord - wsj@wsj.dk

Fra idrætsforeningerne:

- Albert Hansen, Osted Idrætsforening - albert@hansen.mail.dk
- Lars Kaae Wagner, Bramsnæs Taekwondo – kaaewagner@gmail.com 
- Torben Olsen, Kr. Hyllinge Idrætsforening – torben3000@gmail.com
- Peter Rasmussen, Gevninge Idrætsforening – pele4845@gmail.com
- Jens Nielsen, Hvalsø IF Fodbold – probst.nielsen@get2net.dk

Fra selvorganiserede grupper:

- Dorte Olsen, Osted Kulturhus – elmenskvarter@outlook.dk
- Jørgen Olsen, Osted Kulturhus – elmenskvarter@outlook.dk