Hvem kan få genoptræning?

Du har ret til genoptræning, hvis du har modtaget en genoptræningsplan (Sundhedsloven § 140)

Hvis du efter hospitalsbehandling har et lægefagligt begrundet behov for genoptræning, kan du få en genoptræningsplan. 
På genoptræningsplanen vil det fremgå, om du skal træne på hospitalet eller i kommunen.
Genoptræningsplanen udleveres til dig og sendes til din bopælskommune.

Tak for din tilmelding.

Du vil nu modtage en email med et link til at bekræfte din tilmelding. Herefter abonnerer du på denne side og vil modtage en e-mail hvis der sker ændringer i indholdet.


* E-mailen du indtastede, abonnerer allerede på denne siden.


* Der skete en fejl og du blev ikke oprettet. Prøv igen senere.