Folkeoplysningsudvalget

Folkeoplysningsudvalget fordeler tilskud og anviser lokaler til foreninger og aftenskoler, der etablerer folkeoplysende virksomhed i kommunen.

Medlemmer

Fra Kommunalbestyrelsen:

Ole Møller (F)
Søren Bo Hansen (V), personlig stedfortræder Henning Nielsen (V)

Fra aftenskoleforeningerne:

- Anne Lauridsen, Lejreegnens Husholdningsforenings Aftenskole - lauridsen@ny-post.dk
- Bente Troest, LOF Lejre - bente.troest@tdcadsl.dk
- Jette Pekilidi, DOF Bramsnæs Aftenskole - aftenskolen@mail.tele.dk
- Ole Meibom, FOF Hvalsø - ole@meibom.dk

Fra øvrige foreninger:

- Jesper K. Jensen, KFUM Toke Lejre - JKO@NST.dk
- William S. Jacobsen, Twostep Linedancers - wsj@wsj.dk

Fra idrætsforeningerne:

- Christian F. Andersen, Osted Idrætsforening -Christianfjeldstedandersen@gmail.com
- Dorte Jørgensen, Såby Gymnastikforening - dorte_j@mail.dk
- Peter Rasmussen, Gevninge Idrætsforening - PELE4845@gmail.com
- Tina Plank, Såby Gymnastikforening - tinaplank@mail.tele.dk
- Torben Olsen, Kirke Hyllinge Idrætsforening - formand@khif.dk

Fra selvorganiserede grupper:

- Jane Rasmussen, Osted Kulturhus - Jane.Lejre@gmail.com
- Niels Rasmussen, Osted Kulturhus - Niels.Osted@gmail.com