DCSIMG
Lejre Kommunes våbenskjold - klik for at komme til Lejre Kommunes hjemmeside.Lejre Bibliotekernes logo. Klik her for at komme til forsiden.
Lejre Kommunes våbenskjold - klik for at komme til Lejre Kommunes hjemmeside

 

Lejre Bibliotekerne
Hovedbiblioteket
Bygaden 53
4070 Kirke Hyllinge
T 46 46 16 46

biblioteket@lejre.dk

Klik her for at se åbningstider »

Bibliotekets EAN-nummer:
5798007925901
Du er her: Arrangementer > Seniorsurf
Udskriftsvenlig side Udskriftsvenlig side 

 

seniorsurf-dagen2012

Tag med på digital skattejagt!

Torsdag den 13. september
er der Seniorsurf-dag igen. Ældre, som ikke før har prøvet internettet, får chancen for at udforske mulighederne på en sjov og tryg måde i selskab med andre nysgerrige og kompetente it-undervisere. Det sker, når Lejre Bibliotekerne åbner dørene samtidig med andre biblioteker og datastuer over hele landet fra Skagen til Rønne.

 Gevninge Bibliotek 12 - 14
 Hvalsø Bibliotek 14 - 19
 Kirke Hyllinge Bibliotek 16 - 20
 Lejre Bibliotek 12 - 14
 Osted Bibliotek 14 - 18


Bag arrangementet står landets biblioteker, Ældremobiliseringen, Ældre Sagen og Digitaliseringsstyrelsen.
DR har produceret skattejagten, hvor der er mulighed for at vinde flotte præmier.
Erfaringerne fra bibliotekerne og fra Ældre Sagens og Ældremobiliseringens mange datastuer rundt omkring i landet er, at når man først bliver bidt af internettet, så får man hurtigt mod på mere. Fra 2010 til 2011 blev hele 90.000 ældre danskere mere digitale, og dermed var der for første gang flere ældre som har været på nettet, end ældre som aldrig har været på nettet.

 

           

 Vil du have teksten på vores hjemmeside læst højt, kan du hente et lille gratis program på www.adgangforalle.dk - (Åbner nyt vindue) Få siden læst højt

Om hjemmesiden og privatlivspolitik

 Sidst opdateret 06-09-2012 11:18