 | | Bestyrerboligen Lejre Lokalarkiv har til huse i den bygning, hvor mejeribestyrerne fra 1920 til 1958 havde deres bolig. Da Felix Andreasen overtog ejendommen i december 1958, blev det hans privatbolig. I 1991 gik Maskinfabrikken Felix på tvangsauktion. Bygningerne blev købt af Lejre Kommune, som udlejede bestyrerboligen til bolig for private, indtil Lejre Lokalarkiv flyttede ind i denne, december 1999. Fra andelsmejeri til kulturhus Bygningerne som huser Kulturhuset Felix og Lejre Lokalarkiv har en spændende forhistorie. Bygningerne blev, som man stadigt kan se, oprindeligt bygget som mejeri.
Allerslev Andelsmejeri, som havde ligget på Munkedammen 34 siden sin start i 1899, havde brug for mere plads. Allerede i 1876 blev der oprettet et fællesmejeri samme sted. På en generalforsamling den 13. november 1916 blev andelsmejeriets bestyrelse bemyndiget til at undersøge, hvad det ville koste at bygge et nyt mejeri. Bestyrelsen tog på besøg på bl.a. Solrød Andelsmejeri for at besigtige dette og man indhentede tilbud på både bygninger og maskinanlæg. Tilbudet lød på 65.223 kr. plus grunden.
Men første verdenskrig kom i vejen. Man turde ikke starte byggeriet, så først den 4. juli 1919 blev det vedtaget at bygge et nyt andelsmejeri på grunden, som var købt af gårdejer Rasmus Rasmussen, Blæsenborg for 50 øre pr kvadratalen (1 kvadratalen=0,394)
Mejeriet stod færdigbygget i november 1920, og den 4. december 1920 begyndte mejeriet sin produktion. På Lejre Lokalarkiv findes Allerslev Andelsmejeris forhandlingsprotokoller fra 1899-1960. I disse kan man følge mejeriets udvikling. Her følger et par højdepunkter:
I efteråret 1923 blev der indlagt elektricitet i mejeriet. På Generalforsamlingen den 28. oktober 1939 blev det vedtaget med 14 stemmer mod 2 at ændre mejeriets navn til Lejre Andelsmejeri. Den 25. februar 1947 blev det vedtaget at oprette et andelsselskab til kødfrysning.
I 1958 begyndte det at gå dårligt med Lejre Andelsmejeris økonomi. I sommeren 1958 overvejede man en sammenlægning med mejeriet Landmandslyst i Osted, men dette blev ikke vedtaget. Generalforsamlingen ønskede en sammenslutning med Kamstrup Andelsmejeri. Denne blev gennemført pr. 1. oktober 1958, og Lejre Andelsmejeri gik i likvidation. Den 20. december 1958 overtog fabrikant Felix Andreasen bygningen for 115.000 kr.
Maskinfabrikken Felix Fabrikant Felix Andresen havde sin egen maskinfabrik i Brøndby, men virksomheden havde brug for mere plads. Derfor købte han i december 1958 Lejre Andelsmejeris bygninger, hvor der blev indrettet værksted med moderne maskiner, som fremstillede armaturer til tankanlæg og lysreklamer til indendørs brug. I 1963 var der ansat 15 mand på fabrikken, deriblandt Felix Andreasens søn Ivan, som var uddannet som civilingeniør.
I midten af 1980erne solgte Felix Andreasen maskinfabrikken til fabrikant Aage Frederiksen. Efter nogle vanskelige år gik Maskinfabrikken Felix på tvangsauktion den 3. december 1991, hvorefter Lejre Kommune købte bygningerne.
Kulturhuset Felix Lejre Kommune havde dog ikke fastlagt, hvad Felix-bygningen skulle bruges til, så flere forslag blev fremlagt og debatten gik højt ved møder og i lokalpressen.
Nogle ville rive bygningen ned og bygge boliger. Andre mente, at kommunen kunne lave enten bibliotek eller egnsmuseum. Men slutresultatet blev som bekendt, at en gruppe borgere fra Lejre for 10 år siden dannede en forening med det formål at drive Felix som kulturhus, dog med støtte fra Lejre Kommune.
Kulturhuset Felix har siden haft stor betydning for kommunens kulturliv. I huset har været mange forskellige slags arrangementer. Diverse udstillinger, koncerter, foredrag og møder er foregået i huset. Folk i alle aldre kommer der. Blandt de yngste og flittigste brugere er Lejre Kommunes Billedskoles elever, som kommer hver uge og modtager undervisning.
|