En mentor er en person som har til opgave at indføre en ny medarbejder i dennes kommende arbejde. Mentoren kan være en af virksomhedens faste medarbejdere der frikøbes for et tidsrum, eller det kan i virksomheder op til ca. 10 ansatte være en ekstern konsulent.
Hvis mentorens opgave med at introducere, vejlede og oplære den nyansatte ligger ud over, hvad arbejdsgiveren sædvanligvis forventes at varetage, kan virksomheden få tilskud til mentoren.
Den nyansatte skal enten være en ordinært nyansat,
dagpengemodtager ansat med løntilskud eller
en nyuddannet med handicap, der er medlem af en a-kasse, og
det skal være af afgørende betydning for ansættelsen, at der knyttes en mentor til den nyansatte
Tilskuddet dækker frikøb af den interne mentor eller honorar til den eksterne konsulent. Tilskuddet til mentorfunktionen fastsættes i samarbejde med arbejdsgiveren ud fra en konkret vurdering af behovet hos den nyansatte.
Uddannelse af mentor
Når mentor er en intern medarbejder, kan der ud over lønomkostninger bevilges tilskud til uddannelse for mentor, hvis det skønnes nødvendigt.
Sådan gør du trin for trin
Blanket fra siden http://www.lejre.dk/page6348.aspx udfyldes og sendes til Jobcenter Lejre.
Udbetaling af løntilskud til arbejdsgiver
For at udbetalingen af tilskud kan ske så hurtigt som muligt udfylder arbejdsgiver blanket på siden http://www.lejre.dk/page6348.aspx og sender den til Jobcenter Lejre.
Hvis du vil vide mere, er du altid velkommen til at kontakte Jobcenter Lejre

Jobcenter Lejre
Møllebjergvej 4, 4330 Hvalsø
Tlf. 46 46 46 46, e-mail: jobcenter@lejre.dk
Hjemmeside: www.lejre.dk/jobcenter