Job med løntilskud til førtidspensionister (tidligere kaldt skånejob) kan oprettes hos både private og offentlige arbejdsgivere. Du får som arbejdsgiver et tilskud. Løn- og arbejdsvilkår aftales mellem dig og den ansatte i samarbejde med de faglige organisationer.
Hvem kan få et job med løntilskud?Personer, der ikke er i stand til at arbejde på normale vilkår, og som modtager førtidspension, har mulighed for at komme i et løntilskudsjob for førtidspensionister.
Sådan gør du trin for trin Ansættelseskontrakt mellem arbejdstager og arbejdsgiver tilsendes Jobcenter Lejre.
Jobcenter Lejre udfylder en blanket med tilbud om ansættelse med løntilskud og fremsender denne til arbejdsgiver.
Udbetaling af løntilskud til arbejdsgiver
For at udbetalingen af tilskud kan ske så hurtigt som muligt udfylder arbejdsgiver blanket som kan hentes på siden http://www.lejre.dk/page6348.aspx , og sender den til Jobcenter Lejre med kopi af lønseddel (heri timedokumentation). Herefter vil udbetaling kunne finde sted hvis følgende dokumenterede oplysninger forligger.
Hvis du vil vide mere, er du altid velkommen til at kontakte Jobcenter Lejre
Jobcenter LejreMøllebjergvej 4, 4330 Hvalsø
Tlf. 46 46 46 46, e-mail:
jobcenter@lejre.dkHjemmeside:
www.lejre.dk/jobcenter