Lejre kommune stiller egnede ledige lokaler til rådighed til den frie folkeoplysende virksomhed.
Lejre Kommune stiller endvidere lokaler til rådighed til øvrige fritids- og kulturaktiviteter.
IDRÆTSHALLER: Det er halbestyrelsen, der nu varetager halfordelingen og indbyder foreninger, skoler og brugergrupper til halfordelingsmøde.
Kontakt eventuelt halbestyrelsen i den eller de haller, hvor du har tid eller gerne vil have tid. Hent lokaleoversigt, ansøgningsskema og de nærmere regler her.
Mulighederne omfatter skolelokaler, haller, multisale og øvrige lokaler, som benyttes af fritidsbrugere, men ikke rådhuslokaler og Kulturhuset i Hvalsø.
Hvis du/I ønsker at booke skolelokaler, skal det ske ved henvendelse til skolen og booking af haller skal ske ved henvendelse til halinspektøren. Hvis du ønsker at booke et af de øvrige lokaler, skal du/I sende ønsket til lokalereservation@lejre.dk. |  |